Aktualności

Cenne nasiona babki płesznik

Nasienie płesznika

 

Co to jest płesznik?

Drobne nasionka babki piaskowej (Plantago indica L. (syn. Plantago arenaria
Waldst. et Kit.) lub babki płesznik (Plantago psyllium L. (syn. Plantago afra L.))

 

Mechanizm działania przeczyszczającego:

Nasienie babki płesznik zawiera związki śluzowe mające zdolność pęcznienia w wodzie, dzięki czemu zwiększają wielokrotnie swoją objętość.

Nasienie płesznika przyjmuje się w postaci maceratów, czyli całe nasiona zalewamy przegotowaną letnią wodą i pozostawiamy do spęcznienia (tworzy się galaretowata papka), a następnie przyjmujemy całe spęczniałe nasiona
wraz z otaczającym je śluzem.

Nasienie płesznika nie ulega trawieniu i przechodzi do dolnych odcinków przewodu pokarmowego prawie niezmienione. W jelicie grubym powoduje zahamowanie resorpcji zwrotnej wody (tj. wchłaniania zwrotnego wody z jelit do organizmu), przez co zwiększa się objętość mas kałowych. Pobudza to perystaltykę jelit i odruch defekacji.

 

Działanie związków śluzowych

Związki śluzowe stosuje się miejscowo jako środki powlekające i ochronne. Działanie takie można uzyskać również podając związki śluzowe doustnie, ponieważ praktycznie nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Tworzą
warstwę ochronną na błonie śluzowej działając przeciwzapalnie na przewód pokarmowy w nadkwaśności, chorobie wrzodowej, nieżytach jelit. Zdolność wiązania wody przez związki śluzowe wykorzystywane jest w leczeniu biegunek. Następuje zwiększenie lepkości treści jelitowej oraz normalizuje się czas przejścia mas kałowych przez jelita. Związki śluzowe, oprócz wiązania wody, działają również osłaniająco na błonę śluzową, tym samym odizolowując ją od czynników drażniących wywołujących biegunkę.

 

Dawkowanie nasienia płesznika

Dawka dobowa: Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 25 – 40 g podzielona na 3 dawki pojedyncze.

Dzieci w wieku 6 – 12 lat: 12 – 25 g podzielona na 3 dawki pojedyncze.

Maceraty przygotowane w stosunku 30 ml wody lub innego płynu (soku, herbaty owocowej) na 1 g nasion płesznika.

 

Interakcje

Związki śluzowe mogą opóźniać wchłanianie jednocześnie przyjmowanych leków, dlatego należy je przyjmować 30 – 60 min przed lub po przyjęciu związków śluzowych.

Ważne informacje:
– przeczyszczenie następuję po 12 – 24 h
– konieczne jest stosowanie odpowiedniej ilości wody (30 ml na 1 g nasion),
w przeciwnym przypadku może dojść do zaparć i niedrożności jelit
Zastosowanie w szczególnych grupach
– można stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią
– można stosować u dzieci od 6 roku życia
Praktyczne zastosowanie:
– zespół jelita drażliwego
– uchyłkowatość jelita grubego
– profilaktyka raka jelita grubego
– zaburzenia mikroflory jelit

 

Nasienie płesznika obniża poziom lipidów we krwi, podnosząc poziom HDL tzw. dobrego cholesterolu. W badaniach obserwowano również łagodne działanie hipoglikemiczne, dlatego w czasie stosowania nasienia płesznika u diabetyków należy kontrolować poziom cukru we krwi.

 

Przepisy

Macerat
Maceraty z nasienia płesznika można przygotować z herbat owocowych np. Owoc maliny, Malina z hibiskusem,  Owoc róży, Mięta z melisą.

Nasienie płesznika z „owsianką na wodzie”.

Nasienie płesznika możemy dodać do owsianki przygotowanej na wodzie. Owsiankę można przygotować z płatków owsianych, ale także mogą to być płatki orkiszowe, jaglane, żytnie czy jęczmienne, w zależności od upodobań. Płatki zalewany gorącą wodą i gdy lepko przestygną dajemy płesznik. Aby urozmaicić owsiankę możemy dodać suszonych
owoców np. jagody, żurawinę, banany, czy bakalii, według upodobań. Owsiankę można przygotować również na herbacie owocowej.

Propozycja owsianki, składniki:

– 5 łyżeczek płatków owsianych
– 5 łyżeczek płatków orkiszowych
– 1 saszetka „Nasienia płesznika”
– 1 saszetka herbaty „Owoc maliny”
– 200 ml gorącej wody
– do smaku 1 łyżeczka miodu

Wykonanie: do kubka lub miseczki (o pojemności około 300 ml) wsypać płatki owsiane i orkiszowe i dobrze
je wymieszać, dodać zawartość saszetki suszonych owoców maliny (delikatnie otworzyć i wsypać zawartość saszetki), zaleć całość gorącą wodą i wymieszać. Gdy owsianka się lekko przestudzi, można dodać nasiona płesznika (delikatnie otworzyć saszetkę i wsypać jej zawartość). Dodatkowo można posłodzić miodem.

Koktajle z płesznikiem

Do ulubionego koktajlu owocowego czy zielonego koktajlu można dodać nasienie płesznika. Do koktajlu pojemności ok 200 ml można dodać ok. 5 g (zawartość jednej saszetki) nasion płesznika.

 

Nasienie płesznika