Aktualności

Choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia są przyczyną 52% zgonów w krajach wysokorozwiniętych. Choroby serca najczęściej rozwijają się u osób po 40. roku życia, u których występują czynniki ryzyka, tj. palenie papierosów, otyłość, zwłaszcza brzuszna, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2.

Choroby układu krążenia to m.in. nadciśnienie, choroba miażdżycowa naczyń, choroba niedokrwienna serca, udar, hiperlipidemia, zakrzepica. Częściej na schorzenia te zapadają mężczyźni niż kobiety. Bardzo ważne jest szybkie wykrycie choroby, ponieważ leczenie we wczesnym stadium daje najlepsze wyniki i zapobiega wystąpieniu powikłań.

 

Profilaktyka

Jest ona niezwykle istotna. To dzięki zachowaniom prewencyjnym jesteśmy w stanie uniknąć zachorowania lub załagodzić chorobę. W tym wypadku bardzo duże znaczenie mają aktywność fizyczna i dieta. Według badań aktywność fizyczna związana z wydatkiem kalorycznym około 1000 kcal na tydzień zmniejsza o 30% ogólną umieralność, natomiast ryzyko choroby niedokrwiennej serca zmniejsza się o 40- 50%! Oczywiście rodzaj aktywności fizycznej zależy od naszych możliwości. Mogą to być marszobiegi, spacery, jazda na rowerze, pływanie… Wybór jest duży! Jednak Choroby układu krążenia najpierw zanim zaczniemy ćwiczyć, warto skonsultować się z lekarzem, czy dana aktywność jest dla nas odpowiednia. Warto wspomnieć, że regularne ćwiczenia obniżają ciśnienie tętnicze krwi.

Druga istotna kwestia dotyczy diety. We wszystkich chorobach dotyczących układu krążenia, zaleca się spożywanie produktów lekkostrawnych oraz dobór takich technik i metod przygotowania posiłków, które sprawią, że będą lepiej przyswajalne. Najczęstszymi przyczynami chorób układu krążenia są nadwaga i otyłość, dlatego lekarze polecają dietę niskokaloryczną z ograniczeniem tłuszczów, spadek masy ciała korzystnie wpływa na ciśnienie krwi. Zaleca się stosowanie diety 1500-2000 kcal, w przypadku nadciśnienia tętniczego – 1700-2200 kcal. Energia pochodząca z tłuszczów nie powinna przekraczać 25% wartości energetycznej diety, co oznacza, że należy ograniczyć tłuszcze, a w szczególności nasycone pochodzenia zwierzęcego. Poleca się stosowanie diety DASH opracowanej przez naukowców z Amerykańskiego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Program ma na celu przede wszystkim obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Badania dowodzą, że już dwa tygodnie odpowiednio zmodyfikowanego żywienia obniża ciśnienie o kilka mm/Hg. Bardzo ważnie jest odrzucenie używek – papierosów oraz alkoholu.

Do zachowań prewencyjnych należy także prowadzenie dzienniczka samokontroli: pomiarów wartości ciśnienia i glikemii. Zapiski takie znacznie ułatwiają lekarzowi prowadzenie dobrze dobranej terapii.

 

Leczenie

Leczenie farmakologiczne chorób układu krążenia polega zwykle na przyjmowaniu na stałe kilku leków o określonych porach. Leków tych nie można odstawiać na własną rękę, ponieważ może to spowodować niebezpieczne konsekwencje w naszym organizmie. Decyzje o zmniejszaniu dawek i ostatecznie o odstawieniu leków podejmuje lekarz. Niestety w wielu przypadkach leczenie farmakologiczne jest nieuniknione. Warto jednak wcześniej, sięgnąć po leki roślinne, zwłaszcza gdy znajdujemy się w grupie ryzyka. Stosowanie ich indywidualnie lub wraz z lekami syntetycznymi należy skonsultować z lekarzem lub poradzić się farmaceuty.

 

ZIOŁA STOSOWANE W CHOROBACH UKŁADU KRĄŻENIA

Głóg

Dobrze znany, który możemy spotkać w gotowych preparatach w postaci naparu, soków, płynów, tabletek. Jest to jeden z częściej stosowanych surowców roślinnych, zwłaszcza przez starszych pacjentów. Wykorzystuje się kwiatostan oraz owoce głogu. Działa uszczelniająco na naczynia krwionośne i je rozszerza, przez co nieznacznie obniża ciśnienie, poprawia krążenie wieńcowe oraz siłę skurczu serca i jego ekonomię pracy, działa ochronnie na serce. Dodatkowo działa uspokajająco, przeciwutleniająco i moczopędnie. Poprawia poziom lipidów i cholesterolu we krwi.

Serdecznik, nazywany także lwim ogonem, działa antyarytmicznie, obniża ciśnienie, chroni serce, wymiata wolne rodniki. Zwiększa wydolność mięśnia sercowego, reguluję pracę serca. Szczególnie polecany w stanach niepokoju, lęku, pobudliwości nerwowej, ponieważ działa uspokajająco. Występuje w wielu mieszankach uspokajających dla pacjentek cierpiących z powodu klimakterium. Dzięki jego działaniu rozkurczającemu stosuje się również w bólach kurczowych układu pokarmowego, bólach menstruacyjnych, przy nadmiernym krwawieniu.

 

Czosnek

Znany od wielu pokoleń, a na pewno niejednokrotnie stosowany przez babcie na przeziębienia, znalazł teżzastosowanie w leczeniu chorób układu krążenia. Jest to panaceum na wiele dolegliwości, którego nowe działania stale są odkrywane. Przede wszystkim wykazuje efekt przeciwbakteryjny i z tego powodu nazywany jest niejednokrotnie naturalnym antybiotykiem. Oprócz tego dosyć mocno działa hipotensyjnie, czyli obniża ciśnienie krwi. Skutecznie obniża poziom złego cholesterolu oraz ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych, czyli chroni przed zawałem serca. Hamuje zlepianie się płytek krwi. To niejedyne zalety tej rośliny. Otóż czosnek powoduje łatwiejsze odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, więc powinien być stosowany w chorobach górnych dróg oddechowych z utrudnionym odkrztuszaniem.

 

Kasztanowiec zwyczajny

z którego w lecznictwie stosuje się między innymi nasiona, występuje w preparatach gotowych w postaci tabletek, kapsułek, maści i żeli. Wykazuje on działanie zwiększające elastyczność żylną i z tego powodu zaleca się stosowanie kasztanowca w takich dolegliwościach, jak zaburzenia krążenia żylnego kończyn, żylaki odbytu, stany zapalne żył, zakrzepica, w profilaktyce zakrzepicy i zawału, w obrzękach kończyn, stanach zapalnych i alergicznych (pokrzywka, świąd).

Stosować go można we wszelkich dolegliwościach związanych z zaburzeniem ukrwienia tkanek, które objawiają się m.in. mrowieniem, uczuciem zimna, kurczami mięśni.

Nasiona kasztanowca albo związki czynne znajdują się w wielu preparatach dostępnych w aptekach, są szeroko polecane przez lekarzy i farmaceutów. Często stanowią również składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry naczynkowej, skłonnej do powstawania tzw. „pajączków”.

 

Nostrzyk żółty

Ziele to od wielu lat stosowane jest w leczeniu chorób układu krążenia. Poprawia krążenie obwodowe, zmniejsza obrzęki i zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Do stosowania wewnętrznego występuje wyłącznie jako składnik mieszanek. Działa silnie przeciwzakrzepowo, wykazując podobny mechanizm działania jak leki syntetyczne. Stosowany jest w niewydolności żylnej, bólach nóg, uczuciu ciężkości, zakrzepowym zapaleniu żył, nocnych kurczach mięśni, żylakach odbytu. Wybierając się na wakacje, warto mieć pod ręką także maść zawierającą nostrzyk, ponieważ świetnie sprawdzi się jako środek na skręcenia, powierzchniowe wybroczyny, siniaki, otarcia, obrzęki, stłuczenia, zgniecenia czy otarcia stóp. Bardzo starą postacią leku są plastry nostrzykowe, które przyspieszają gojenie ran, działają przeciwzapalnie oraz zmniejszają siniaki i obrzęki.

 

mgr farm. Paulina Głuchowska

 

Tabletki tonizujace labofarm - wspomaganie pracy serca i ukladu krazeniaHiposem - lek na żylaki

Tabletki z czosnku Labofarm - miazdzyca, infekcje gardla