Aktualności

Depresja

Według Światowej Organizacji Zdrowia na zaburzenia psychiczne (wśród nich depresję) cierpi 450 milionów osób na całym świecie. Przewiduje się, że przed 2030 rokiem depresja stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym. Może ona dotyczyć każdego, niezależnie od wieku.

Do głównych objawów tej choroby zalicza się m.in. zaburzenia snu, problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, rozdrażnienie oraz utrata pozytywnej samooceny. Jeśli większość jej objawów utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie mówimy już o chorobie. Oczywiście diagnozę powinien postawić lekarz psychiatra, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Depresji nie można lekceważyć, trzeba ją leczyć. Przyczyny depresji mogą być różne, może ją spowodować bardzo przykre zdarzenie, zmiany hormonalne w naszym organizmie, stosowanie niektórych leków lub inne przewlekle trwające choroby. Stanom zniechęcenia i senności może sprzyjać także okres jesienny i zimowy, kiedy do naszego organizmu dociera znacznie mniej światła słonecznego, który stymuluje układ nerwowy poprzez receptory wzrokowe i cieplne.

 

Diagnoza

O depresji łagodnej mówimy, gdy występują co najmniej dwie główne jej oznaki oraz co najmniej dwa objawy z nimi związane (poniżej). W depresji umiarkowanej pojawiają się co najmniej dwie lub trzy główne oznaki oraz co najmniej trzy cztery objawy. Większość z nas doświadczyła w swoim życiu objawów zmęczenia, smutku, braku apetytu, niskiego poziomu koncentracji. Zazwyczaj z upływem czasu, po kilku godzinach lub dniach, te uczucia ustępują. Natomiast w depresji utrzymują się znacznie dłużej. Do ustalenia rozpoznania epizodu depresji niezbędne jest stwierdzenie utrzymywania się zaburzeń przez co najmniej dwa tygodnie.

 

Główne oznaki:

 • obniżenie nastroju
 • utrata zainteresowań
 • nieodczuwanie przyjemności
 • zmęczenie
 • utrata energii

 

Objawy:

 • zaburzenia snu
 • poczucie winy
 • niska samoocena
 • brak wiary w siebie
 • zmniejszenie zdolności koncentracji
 • zaburzenia apetytu
 • obniżone libido
 • myśli samobójcze
 • niepokój ruchowy
 • pobudzenie lub spowolnienie ruchowe
 • utrata wagi
 • lęk
 • nerwowość

ZIOŁA W DEPRESJI

Ziele dziurawca

zwane także zielem św. Jana lub Świętojańskim stosowane jest już od czasów średniowiecza. Przynosi ulgę w przejściowych stanach wyczerpania nerwowego, łagodzi dolegliwości trawienne. W licznych badaniach klinicznych otrzymywano dobre wyniki w leczeniu stanów depresyjnych przy pomocy leków z dziurawca i stwierdzono zbliżoną skuteczność działania do syntetycznych leków przeciwdepresyjnych. Leki z dziurawca są bardzo dobrze tolerowane. Objawy niepożądane obserwowano znacznie rzadziej (o 30%) u pacjentów stosujących preparaty z dziurawca, niż stosujących syntetyczne leki przeciwdepresyjne. Ziele dziurawca ma wielokierunkowe działanie m.in. łagodzi zaburzenia snu towarzyszące stanom depresyjnym, zmniejsza objawy ogólnego zmęczenia, poprawia nastrój oraz koncentrację, działa przeciwlękowo. Mimo to stosowanie dziurawca należy skonsultować z farmaceutą lub lekarzem ponieważ może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Nie ma przeciwwskazań do długotrwałego stosowania leków zawierających dziurawiec, lecz jeśli dolegliwości trwają mimo leczenia dłużej niż 4-6 tygodni należy zgłosić się do lekarza.

Nazwa dziurawca wywodzi się od licznych prześwitujących punkcików znajdujących się na liściach. Są to zbiorniczki olejkowe, które można zobaczyć, gdy skierujemy liść pod światło.

Z dziurawca również wytwarzany jest olejek, który działa regenerująco na skórę. Olejek można samemu zrobić zalewając świeże kwiaty olejem na 10 dni. Służy do pielęgnacji skóry suchej i popękanej.

 

Różeniec górski

Substancje czynne zawarte w roślinie redukują objawy zmęczenia i poprawiają koncentrację uwagi po czterech tygodniach regularnego stosowania. Do efektów działania należą też poprawa nastroju i łagodzenie objawów depresyjnych, przywracanie równowagi i zwiększenie odporności organizmu.

 

Gryfonia

Substancje zawarte w roślinie pobudzają wydzielanie serotoniny, odpowiedzialnej za dobry nastrój i energię do działania. Pomimo dostępności preparatów z gryfonii, działanie rośliny nie zostało do końca przebadane pod względem skutków ubocznych.

 

Męczennica cielista

Działa uspokajająco. Stosowana jest w stanach niepokoju, nadmiernego pobudzenia nerwowego czy bezsenności. Substancje czynne zawarte w męczennicy w małych dawkach działają przeciwdepresyjnie, w większych mogą wykazywać działanie psychoaktywne.

 

Bazylia pospolita

Zawiera wiele substancji odżywczych i aktywnych biochemicznie. Jest łagodnym środkiem przeciwdepresyjnym i uspokajającym. Wśród różnych korzystnych działań, np. na układ pokarmowy, stosuje się ją także w stanach nadmiernego pobudzenia, łagodnego obniżenia nastroju. Wpływa tonizująco na cały organizm.

 

Jak wspierać osoby, które cierpią z powodu wyczerpania psychicznego 

Czasami sami musimy sobie uświadomić, że bliska nam osoba jest chora i potrzebuje naszego wsparcia. Musimy być wyrozumiali oraz cierpliwi, nie powinniśmy narzucać jej swojego zdania. Warto zachęcić taką osobę do leczenia, jeśli sami nie możemy jej pomóc. Również samemu warto zaczerpnąć informacje ze sprawdzonych źródeł wiedzy na temat choroby.

 

Naturalne sposoby pomocne w radzeniu sobie z obniżonym nastrojem

Śmiech – sprawia, że w organizmie wydzielają się tzw. hormony szczęścia – endorfiny, rozładowuje stres oraz poprawia nastrój. Udowodnione jest, że 1 minuta śmiechu działa jak 45 minut relaksu.

 

Zwróć uwagę na to co jesz – odpowiednio zrównoważona dieta i regularne posiłki mają wpływ na poprawę nastroju oraz dodadzą energii. Najlepsze są produkty bogate w tryptofan: ryby, żółte sery oraz warzywa zielone, które zawierają kwas foliowy (sprzyja wytwarzaniu serotoniny).

 

Znajdź czas na spacer. Ubierz się ciepło i ruszaj w drogę. Podczas spaceru będziesz miał czas na poukładanie myśli oraz poprawienie kondycji.

 

Rozmawiaj! Często zwykła rozmowa z najbliższą osobą pomaga nam odzyskać równowagę psychiczną. Jeszcze lepiej, jeśli będzie to zaufana osoba, która pozwoli nam się wygadać.

 

Hyperherba