Aktualności

Detokyskacja wątroby

Funkcje wątroby wpływają niemal na wszystkie układy naszego organizmu takie jak układ hormonalny, krążenia, nerwowy…

Wątroba jest jednym z największych naszych narządów (u dorosłego mężczyzny może ważyć do dwóch kilogramów), znajduje się po naszej prawie stronie i nie powinna być wyczuwalna spod żeber. Wątroba jest połączona z pęcherzykiem żółciowym, na który wielu z nas (a właściwie na kamienie się w nim znajdujące) narzekać.

Wątroba jest potężnym laboratorium i strażnikiem naszego organizmu. Wytwarza wiele enzymów, żółć, holesterol; metabolizuje cukry, białka i tłuszcze; a magazynuje żelazo i niektóre witaminy. Jest naszym strażnikiem, gdyż przeprowadza neutralizację szkodliwych substancji, które dostają się do naszego organizmu, ale też i leków czy alkoholu.

Rośliny wspomagające regenerację wątroby

Wątroba posiada duże zdolności regeneracyjne, jednak wieloletnie obciążanie jej dużymi ilościami leków, alkoholem, nieprawidłową dietą czy też przebyte zakażenie wirusowe niszczą jej komórki i prowadzą do jej stłuszczenia, a nawet do marskości wątroby. Dlatego warto rozpocząć stosowanie preparatów, które wspomogą jej regenerację i ułatwią jej pracę.

Działanie wspomagające regenerację komórek wątrobowych wykazuje również witamina E.

 

Najpopularniejsze w tej grupie są zawierające w swoim składzie fosfolipidy sojowe i wyciągi z ostropestu plamistego, które wpływają na stan błon komórkowych w ten sposób, iż stają się one bardziej odporne na działanie substancji szkodliwych. Dowodem skuteczności tych preparatów jest normalizowanie się poziomu enzymów wątrobowych i bilirubiny. W przypadku tej grupy należy pamiętać, aby przyjmować je regularnie przez dłuższy czas, bo jak długo obciążaliśmy naszą wątrobę tak musimy dać jej wystarczająco długi czas na regenerację. Do tej grupy można też zaliczyć preparaty z ornityną, które są bardzo popularne jednak zakres ich działania jest dość wąski, gdyż wspomagają tylko usuwanie mocznika z organizmu. Mocznik jest dla nas substancją o działaniu niekorzystnym, jednak tylko jedną z wielu, aby pomóc naszej wątrobie, skuteczniejsze będą leki o szerszym zakresie działania.

Rośliny wspomagające pracę wątroby

Preparaty ziołowe stosujemy gdy odczuwamy dolegliwości, niedomogi ze strony wątroby, a są one spowodowane zbyt małym wytwarzaniem lub wydzielaniem żółci i stanami skurczowymi obecnymi w drogach żółciowych.

Najbardziej charakterystycznymi objawami jest poposiłkowa pełność, mdłości, wzdęcia, uczucie goryczy w ustach, bóle w okolicach prawego podżebrza i zaparcia. W takich sytuacjach możemy stosować pojedyncze zioła lub też preparaty złożone, aby wykorzystać wielokierunkowość ich działania. Najczęściej spotykanymi w tych preparatach są: mniszek lekarski, mięta pieprzową, rumianek pospolity, dziurawiec zwyczajny, karczoch zwyczajny, rzodkiew zwyczajną. Zioła te mają efekt żółciopędny, żółciotwórczy, rozkurczający drogi żółciowe. Jednak również ważnym elementem jest wprowadzenie właściwej diety: ograniczenie spożycia tłuszczów zwłaszcza utwardzonych, jedzenie mniej smażonych potraw, a więcej gotowanych i duszonych, odstawienie alkoholu i papierosów, a kawa i herbata powinny być pite łagodniejsze i w mniejszych ilościach. Ponadto regularna aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na stan wątroby czy też całego układu pokarmowego.

Bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości błonnika i płynów, najlepiej w postaci naparów ziołowych np. z dodatkiem nasienia babki płesznik (10-20 g), który dodajemy po ostudzeniu naparu.

mgr farm. Paulina Głuchowska