Aktualności

Na żylaki i problemy z krążeniem

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.) jest drzewem należącym do rodziny kasztanowcowatych (Hippocastanaceae), pochodzącym z Półwyspu Bałkańskiego. Geneza nazwy gatunkowej Aesculus hippocastanum jest bardzo ciekawa. Słowo Aesculus w języku łacińskim oznacza dąb o owocach jadalnych, a hippocastanum – koński kasztan. Z języka greckiego hippos to koń, a kastaneion – orzech z Kastanii, leżącej w Azji Mniejszej.

 

 

W lecznictwie stosuje się niedojrzałe owoce (Hippocastani fructus immatrurus) i otrzymywane z dojrzałych owoców nasiona kasztanowca (Hippocastani semen), a także korę (Hippocastani cortex), liście (Hippocastani folium) oraz kwiaty kasztanowca (Hippocastani flos).

 

Na zakrzepy i zastoje żylne

Ze świeżych, niedojrzałych owoców (Hippocastani fructus immatrurus) produkowany jest wyciąg Intractum Hippocastani, stosowany w leczeniu zakrzepów i zastojów żylnych.
Kora kasztanowca (Hippocastani cortex) zawiera głównie kumaryny: eskulinę, eskuletynę, fraksynę, skopoletynę, a także garbniki, saponiny i flawonoidy. Eskulina wykazuje działanie podobne do witaminy P, a także silne właściwości światłochronne, absorbując promienie świetlne o długości fali do 370 nm oraz działa uszczelniająco na naczynia krwionośne. W lecznictwie są również stosowane wyciągi z kory kasztanowca. Garbniki zawarte w korze kasztanowca działają ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie oraz przeciwbakteryjnie. Działanie to jest synergistyczne z eskuliną, pochodzącą również z kasztanowca.
Kwiaty i liście kasztanowca zwierają flawonoidy, kumaryny, fenolokwasy, leukocyjanidyny, garbniki, saponiny, adenozynę, adeninę i gwaninę. Wyciągi zawierające escynę, flawonoidy i kumaryny działają uszczelniająco na ściany naczyń włosowatych. Stosowane są w stanach zapalnych żył podudzi i hemoroidach. Eskulina i flawonoidy zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych, natomiast escyna i eskulina działają przeciwzapalnie i zapobiegają zastojom żylnym.

 

Przeciwzapalne i przeciwobrzękowe

Badania in vitro wykazały, że frakcje saponin, pochodzące z nasion kasztanowca, hamują aktywność syntetazy prostaglandyn. Badania farmakologiczne ekstraktu z nasion kasztanowca, przeprowadzone na ludziach wykazały, iż działanie przeciwobrzękowe spowodowane jest zmniejszeniem przepuszczalności włośniczek. Przeprowadzono również szereg badań klinicznych mających na celu potwierdzenie skuteczności leczenia ekstraktami z nasion kasztanowca pacjentów cierpiących na niewydolność żylną lub żylakowatość. Badania te wykazały, iż w porównaniu z placebo znacznie zmniejszyły się obrzęki, stan zapalny, uczucie ciężaru w nogach i zmęczenia.

 

Wpływ na krwiaki

Badania farmakologiczne wykazały, że stosowanie 2% żelu zawierającego escynę, zmniejszało wrażliwość na ucisk. Zmniejszenie tkliwości uciskowej krwiaków (wywoływanych eksperymentalnie metodą iniekcji) utrzymywało się od 1 godziny po zastosowaniu leku aż do końca badania, które trwało 9 godzin.

 

Kasztanowiec w lecznictwie

Stosuje się wiele preparatów zawierających wyciągi z kory kasztanowca, z jego nasion, wyizolowaną escynę bądź eskulinę, a także surowce zielarskie: liście, kwiaty, korę i nasiona kasztanowca. Preparaty te są w różnych formach: w postaci doustnej (tabletki, kapsułki), w postaci płynnej oraz w postaci preparatów do użytku zewnętrznego – maść, krem, żel (stosowane miejscowo na skórę), także czopki stosowane doodbytniczo. Mają one zastosowanie w leczeniu schorzeń żył kończyn dolnych, w żylakach odbytu, zapaleniu żył, zespole pozakrzepowym, w zwalczaniu przewlekłej niewydolności żylnej, a także w leczeniu niewydolności żylnolimfatycznej.

 

Hiposem

Zainteresowanie leczniczymi właściwościami kasztanowca, związanymi z tak powszechnym i dokuczliwym schorzeniem, jakim jest żylakowatość i schorzenia pochodne, sprawiły, że również Labofarm podjął prace nad preparatem na bazie Aesculus hippocastanum. Przygotowano monopreparat Hiposem – w postaci tabletek niepowlekanych – którego substancję czynną stanowi sproszkowane nasienie kasztanowca. Preparat jest standaryzowany na zawartość escyny (minimum 8 mg w jednej tabletce).

 

Hiposem zmniejsza przepuszczalność i uszczelnia naczynia włosowate. Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Zalecany jest w żylakowatości, przewlekłej niewydolności żylnej, troficznych zmianach skóry, owrzodzeniach żylakowatych podudzi, zespole pozakrzepowym, pooperacyjnych i pourazowych obrzękach tkanek miękkich.

 

Całość artykułu dostępna na stronie internetowej panacea.pl