Aktualności

Lek roślinny – niezbędne uzupełnienie terapii

Coraz więcej osób zapada na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy otyłość. Są to schorzenia wymagające długotrwałej terapii. Lek roślinny wydaje się być w tej terapii idealnym środkiem uzupełniającym.

 

W ostatnich latach coraz większa grupa pacjentów interesuje się lekami naturalnymi, bezpieczniejszymi, o mniejszych skutkach ubocznych, zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Coraz częściej obserwuję powrót do natury, do ziołolecznictwa.

 

Lekiem roślinnym zainteresowani są głównie starsi pacjenci (choć nie tylko oni), którzy stosują wiele chemicznych preparatów i nie chcą dodatkowo obciążać swojego organizmu syntetykami. Duża część kupowanych przez nich leków to preparaty zawierające szyszki chmielu, melisę, wyciągi z kozłka lekarskiego i męczennicy, regulujące występujące u starszych ludzi fizjologiczne zaburzenia rytmu dobowego, ułatwiające zasypianie. Wykazują one również działanie uspokajające. Dużą popularnością cieszą się także preparaty z miłorzębu japońskiego, poprawiające krążenie mózgowe i rozrzedzające krew.

 

Bardzo ważną grupą leków są preparaty o działaniu przeczyszczającym (senes, kruszyna, aloes), stosowane w zaparciach, które wbrew pozorom nie należą do bezpiecznych ziół i stosowane przewlekle mogą wywołać tzw. „lenistwo jelit”. Często po te leki sięgają coraz młodsi pacjenci! Kolejną, chętnie kupowaną grupą preparatów naturalnych są leki stosowane w schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych. Mięta, dziurawiec i wyciągi z ostropestu czy karczochy, stosowane są w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Na uwagę zasługują też preparaty stosowane w schorzeniach układu krążenia oraz dróg moczowych. Kobiety w okresie klimakterium częściej wybierają preparaty naturalne z ekstraktami soi lub pluskwicy, niż syntetyczne hormony dostępne w postaci plastrów czy tabletek. Są one obarczone mniejszą ilością działań niepożądanych. Pacjenci z problemami reumatycznymi również sięgają po naturalne preparaty. Bardzo dobrą opinią cieszą się wyciągi z czarciego pazura, kłącza imbiru czy dzikiej róży. Stosowane regularnie przez dłuższy czas, zdecydowanie poprawiają kondycję stawów.

 

W okresie letnim wśród pacjentów panuje moda na zdrowe odchudzanie. Coraz częściej, oprócz różnego rodzaju diet, wybierają preparaty, będące kompozycją ziół o działaniu odtruwającym organizm, które dodawane do wody i pite regularnie, przywracają organizmowi równowagę metaboliczną. Jest to duży krok naprzód. Odchudzamy się z rozmysłem! Bogatą gamę preparatów oferuje także stomatologia. Różnego rodzaju żele czy płyny do płukania, zawierające wyciągi z arniki, rumianku czy kory dębu łagodzą stany zapalne jamy ustnej.

 

Terapia lekiem roślinnym odgrywa zatem istotną rolę w leczeniu wielu schorzeń. Szybkie tempo życia, stresy, brak ruchu i częstszego przebywania na powietrzu, wpływają na niewłaściwe i nieregularne odżywianie. Przyczynia się to w dużej mierze do schorzeń układu krążenia, m.in. zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, co w efekcie prowadzi do nadciśnienia tętniczego. Obserwuje się coraz większy odsetek osób zapadających na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca i otyłość. I właśnie dlatego, że są to schorzenia bardzo często ciężkie do leczenia i wymagające długotrwałej terapii, lek roślinny wydaje się być idealnym środkiem uzupełniającym!

 

Każdy pacjent znajdzie w fitoterapii coś dla siebie. Ważne jest, by była ona prowadzona rozważnie. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszystkie schorzenia można leczyć ziołami i nie należy popadać w skrajności.

 

Warto też pamiętać, że są to leki i powszechna opinia o nieszkodliwości ziół jest niesłuszna. Stosowanie wymaga rozwagi. Niektóre z nich działają bardzo silnie, niektóre toksycznie, a niektóre, na skutek niewłaściwego stosowania, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Istnieje wiele interakcji lekowych pomiędzy samymi ziołami oraz pomiędzy nimi i chemioterapeutykami. Zatem, Drodzy Pacjenci! Zanim zastosujecie jakikolwiek lek, skonsultujcie się z lekarzem lub z farmaceutą w Waszej ulubionej aptece.

 

Autor artykułu: mgr farm. Joanna Cudnik

 

Przeczytaj także artykuł: Racjonalna fitoterapia