Aktualności

Nowoczesna fitoterapia w opiece farmaceutycznej

Nowoczesne leki roślinne mogą być stosowane przez dłuższy czas, przy prawidłowym dawkowaniu, bez negatywnych objawów ubocznych. Wynika to m.in. z obecności – w organizmach człowieka, zwierząt wyższych i roślin – wielu analogicznych lub nawet identycznych substancji.

Rozwój wiedzy medycznej zmienił kryteria stosowania substancji roślinnych w celach leczniczych. Nowoczesne ziołolecznictwo to:

  • fitoterapia
    – zajmująca się zastosowaniem środków leczniczych pochodzenia roślinnego w leczeniu chorób i w ich profilaktyce. Posługuje się ona lekiem roślinnym, zwanym fitofarmaceutykiem (z gr. phytopharmakon) o ukierunkowanym działaniu, jak też o określonym składzie i mechanizmie działania oraz dawkowaniu. O rozwoju zainteresowania fitoterapią świadczą między innymi powstałe w Europie Zachodniej stowarzyszenia lekarzy fitoterapeutów – w Niemczech, Szwajcarii, Holandii i innych krajach. Wydawane są naukowe czasopisma poświęcone fitomedycynie oraz specjalne farmakopee zielarskie (np. British Herbal Pharmacopoeia).
  • Alopatia
    Ziołolecznictwo jest jedną z alopatycznych metod leczniczych, do uznania lekarza. Jak każda metoda terapeutyczna ma swoje możliwości i granice. Jest uznawana przez międzynarodowe stowarzyszenia, takie jak Europejskie Naukowe Stowarzyszenie Fitoterapii ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy); Niemieckie Towarzystwo Fitoterapii (Gesellschaft für Phytotherapie); Komisja „E” (niemiecka komisja ekspertów, przedstawicieli medycyny akademickiej i praktycznej oraz farmacji – przy Federalnym Instytucie Leków i Produktów Medycznych – BfArM) i wiele innych. Nowoczesne leki roślinne mogą być stosowane, przy prawidłowym dawkowaniu, przez dłuższy czas, bez negatywnych objawów ubocznych (wyłączając osobniczą nadwrażliwość). Przyczyną takiego stanu rzeczy jest między innymi to, że w roślinach leczniczych, jak i u człowieka, a także u zwierząt wyższych, wykazano… czytaj dalej

Między lekiem roślinnym a lekiem syntetycznym nie ma zwykle działania antagonistycznego. Są schorzenia, w których lek syntetyczny może być stosowany jako lek podstawowy, a lek roślinny jako pomocniczy, są też schorzenia, gdzie może być odwrotnie.