Aktualności

Zioła w kuracji oczyszczającej organizm

Pokrzywa przeżywa dziś prawdziwy renesans wśród miłośników zdrowego żywienia. Jest źródłem dwóch cenionych w terapii surowców: liści lub ziela oraz korzeni.

 

Kupując herbatę do picia, stoimy przed niełatwym wyborem: zielona, czarna, a może czerwona? Ostatnio popularne są napary z ziół. Hitem minionego sezonu był czystek. Czy rzeczywiście ma tyle dobroczynnych właściwości, jak zapewniają producenci?

My polecamy raczej nasz rodzimy, sprawdzony gatunek – Urtica dioica L. To łacińska nazwa pokrzywy. A dokładnie pokrzywy zwyczajnej. W Polsce rośnie ona pospolicie przy drogach, ogrodzeniach, w lasach, na rumowiskach, w rowach. Od pokoleń postrzegamy ją jako chwast – uciążliwy, bo parzy… Z drugiej strony nasi przodkowie już dawno zauważyli, że pokrzywa leczy. Można ją nawet jeść…

Ponieważ pokrzywa znana jest w lecznictwie od wieków, narosło wokół przypisywanych jej właściwości wiele pytań. Często słyszy się, że te właściwości pochodzą ze sfery mitów. Czy rzeczywiście? Popatrzmy na nie, posiłkując się znanymi nam wynikami badań naukowych.

 

Działa przeciwzapalnie

Liście pokrzywy wspomagają proces leczenia zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów i dolegliwości reumatycznych. Patogeneza chorób reumatycznych nie jest w pełni wyjaśniona, ale wiadomo, że towarzyszy im stan zapalny, co wiąże się z uwalnianiem cytokin – mediatorów stanu zapalnego. Liście pokrzywy zawierają kwasy organiczne i flawonoidy, które wykazują łagodne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe

Regularne przyjmowanie naparów lub ekstraktu z liści pokrzywy pozwala na zmniejszenie dawki niesteroidowych środków przeciwzapalnych, które leczą, ale też wywołują niepożądane dla zdrowia skutki – zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu.

Krótko mówiąc, działanie przeciwzapalne pokrzywy to nie mit, lecz zweryfikowana naukowo, dobroczynna właściwość.

 

Zwiększa wydalanie moczu

Wyciągi z pokrzywy nieznacznie podnoszą ilość wydalanego moczu. Silniejsze od liści działanie moczopędne ma korzeń. Liście i korzeń zwiększają wydalanie mocznika i szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Pokrzywa ma więc działanie oczyszczające. Ponadto jej napary zaleca się osobom cierpiącym na kamicę nerkową.

 

Łagodzi dolegliwości związane z łagodnym przerostem gruczołu krokowego

Jest na tym polu cennym, uznanym surowcem leczniczym. W przypadkach upośledzenia odpływu moczu z pęcherza, zalegania moczu, w stanach zapalnych pęcherza i dróg moczowych stosuje się leki zawierające korzeń pokrzywy i wyciągi z tego surowca. Skuteczność terapii preparatami z korzenia gwarantuje bogaty zespół substancji czynnych, wśród nich kwasy organiczne, witaminy, flawonoidy, fitosterole. To one działają dobroczynnie na wiele mechanizmów w tkance prostaty.

 

Wspomaga procesy przemiany materii

To także niekwestionowany fakt. Bogaty zestaw witamin (m.in. C, K, B2 , i kwas pantotenowy), soli mineralnych, a wśród nich różnych pierwiastków śladowych, może uzupełnić niedobory mikroelementów, które mają znaczący wpływ na procesy przemiany materii.

 

Obniża ciśnienie krwi

Dzięki działaniu moczopędnemu liści i korzenia oraz rozkurczowemu na mięśnie naczyń krwionośnych, wyciągi z pokrzywy mogą obniżać ciśnienie krwi, a w każdym przypadku mogą skutecznie wspomagać działanie leków syntetycznych, co w efekcie pozwoli na ograniczenie ich dawki.

 

Wpływa na układ immunologiczny

badania potwierdzają istnienie w liściach i w korzeniu pokrzywy substancji pobudzających wydzielanie interferonu – białek, chroniących organizm człowieka przed wirusami, a szczególnie niebezpiecznymi wirusami wywołującymi nowotwory.

 

Zwiększa poziom hemoglobiny i ilość czerwonych krwinek

Napary z pokrzywy mają działanie przeciwkrwotoczne, dzięki witaminie K, natomiast garbniki wykazują działanie ściągające, przeciwzapalne i dodatkowo przeciwbiegunkowe. Podwyższają poziom hemoglobiny i erytrocytów. Odwary z pokrzywy można podawać dawcom krwi i osobom z łagodną anemią.

 

Reguluje procesy trawienia

Przetwory z liści pokrzywy pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i mają działanie żółciopędne. Ułatwiają tym samym trawienie i przyswajanie pokarmów.

 

Zapobiega wypadaniu włosów

Ekstrakt z ziela lub z korzenia pokrzywy, stosowany zewnętrznie, wpływa na poprawę ukrwienia skóry głowy i wzmacnia cebulki włosów. Reguluje również pracę gruczołów łojowych przy nadmiernym przetłuszczaniu. Ogranicza tworzenie się łupieżu, działa ściągająco, tonizująco, wzmacniająco i przeciwzapalnie. Roślina wzmacnia i pogłębia kolor ciemnych pasm włosów, dodając im blasku.

 

Wpływa na poziom glukozy i lipidów we krwi

To działanie jest jeszcze niedostatecznie udokumentowane naukowo. Może dlatego, że tych badań było niewiele. Ciągle nie wiemy, jaki jest wpływ pokrzywy na poziom glukozy. Jeśli coś wiemy, to raczej z przekazów medycyny tradycyjnej, a to za mało. W nielicznych badaniach na zwierzętach stwierdzono działanie obniżające stężenie cukru we krwi. Prawdopodobnie substancje zawarte w pokrzywie pobudzają czynność wydzielniczą trzustki, co skutkuje obniżeniem cukru.

Potwierdzone naukowo jest to, że liście pokrzywy normalizują poziom lipidów. Wyciąg z pokrzywy, podawany szczurom karmionym normalną i wysokotłuszczową dietą, zmniejszył znacząco poziom cholesterolu całkowitego i wpływał korzystnie na proporcje „dobrego” do „złego” cholesterolu (HDL/LDL).

Pokrzywa zwyczajna to nie są żadne „mity” medycyny ludowej. To niezwykle cenny surowiec leczniczy. Warto więc sięgnąć po herbatkę pokrzywową…

 

Korzystano z artykułów: Fitoterapia w chorobach reumatycznych, mgr Dominika Glamowska, Panacea nr 1 (50), 2015; Fitoterapia w zakażeniach układu moczowego, lek. med. Tadeusz Liczko, Panacea nr 4 (45), 2013; Fitoterapia w łysieniu, dr n. farm. Bożena Kowalczyk, Panacea nr 4 (25), 2008; Pokrzywa zwyczajna – właściwości niezwyczajne…, dr n. farm. Jadwiga Nartowska, Panacea nr 3 (20), 2007; Pokrzywa leczy, prof. dr hab. n. farm. Mirosława Krauze-Baranowska, Panacea nr 3 (12), 2005, www.panacea.pl

 

Urtix - pomocny w leczeniu prostaty

Liść pokrzywy - dolegliwości układu moczowego_bóle kostno-stawowe