Konferencja w Warszawie

2017-11-04

Konferencja została zorganizowana 4 listopada w Centrum konferencyjnym Golden Floor w Warszawie. Współorganizatorami kursu byli Ośrodek Szkolenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie. Była to druga część konferencji jaka była zorganizowana w marcu tego roku. Od samego początku cieszyła się dużą popularnością – podczas rejestracji zgłosiło się blisko 190 osób.

Tematy z fitoterapii zostały omówione w sposób praktyczny surowce i leki roślinne o działaniu uspokajającym, w skład, których wchodzą substancje lecznicze o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania. Wykłady zawierały także elementy opieki farmaceutycznej w zakresie szerszego stosowania tych leków w wybranych schorzeniach układu nerwowego. Podczas obu wykładów podkreślono zalety stosowania leków roślinnych, które mają przewagę nad syntetycznymi lekami uspokajającymi. Łączne zastosowanie surowców roślinnych o podobnym działaniu, pozwala na uzyskanie silniejszego działania przy zastosowaniu mniejszych dawek substancji czynnych. Ponadto, preparaty roślinne uzupełniają leczenie, działając wielokierunkowo na pozostałe narządy i układy, których prawidłowa praca jest zaburzona z powodu nadmiernego napięcia nerwowego. Stosując roślinne leki uspokajające o wielokierunkowym działaniu likwidujemy nie tylko napięcie nerwowe, ale również przyczyny zaburzeń poszczególnych układów wywołanych przewlekłym stresem.

Z zakresu prawa przedstawione zostały aktualne problemy występujące na rynku farmaceutycznym. Od początku wykładu uczestnicy chętnie brali udział w dyskusji. Omówione zostały m.in. tematy związane z opublikowanym w lutym br. raportem NIK związanego z suplementami diety, klauzulą sumienia oraz sfałszowanymi produktami leczniczymi.